Frontend Developer (ReactJS, JavaScript, HTML5, CSS)

TNHH TMDV CÔNG NGHỆ JU YOU
Mức lương
Đang cập nhật
Địa điểm làm việc
Bình Thạnh, Hồ Chí Minh
Kinh nghiệm yêu cầu
Cập nhật
Chi tiết tin tuyển dụng

Mô tả công việc

Ensure UI/UX of developed pages with near pixel- perfect design;
Build reusable components/modules for static websites with responsive design;
Work with API endpoints for dynamic content updating;
Develop and optimize front- end UI to ensure the application is rendered consistently in cross- browser environments

• 构建具有响应式设计的静态网站的可重用组件/模块;
• 开发和优化前端用户界面,确保应用在跨浏览器环境中一致地呈现。
• 与 API 端点一起工作,实现动态内容更新;
• 确保开发的页面在接近像素完美的设计下实现良好的用户界面和用户体验;

Yêu cầu công việc

Solid understanding of object oriented programming modeling;
Solid knowledge of modern web development technologies & framework based on JavaScript, HTML, CSS;
Strong competency in responsive, mobile- first layouts leveraging CSS and media queries;
Deep understand of web performance;
Expert knowledge with HTML5, CSS3, SASS/SCSS;
Design and implement robust client- side solutions with RESTful API;
Solid understanding of native Javascript es5 & es6+;
Knowledge about real time with websocket
Expert with developing responsive layouts leveraging CSS and media queries;
Proficient in React stack (ReactJS, Redux, State Management, Functional Programming, Immutability) is required;
Chinese language proficiency is preferred.

• 熟练掌握 HTML5、CSS3、SASS/SCSS;
• 设计和实现基于 RESTful API 的稳健的客户端解决方案;
• 懂中文者优先。
• 扎实的现代 Web 开发技术和基于 JavaScript、HTML、CSS 的框架知识;
• 扎实的原生 JavaScript ES5 和 ES6+ 知识;
• 精通 React 技术栈(ReactJS、Redux、状态管理、函数式编程、不可变性);
• 了解实时性和使用 WebSocket;
• 熟练开发响应式布局,并利用 CSS 和媒体查询;
• 扎实的面向对象编程建模理解;
• 深入了解 Web 性能优化;
• 熟练掌握响应式、以移动设备为先的布局,利用 CSS 和媒体查询;

Quyền lợi

Tại sao bạn sẽ yêu thích làm việc tại đây

Free lunch and dinner. (There is a private chef to cook)
The company often organizes party activities for employees.
Competitive salary.
Holiday activities
The working environment is cozy and comfortable.
Wide variety of drinks, coffee, tea and snacks.
Benefits of periodic foreign travel.
Training plan to improve professional and technical capacity.
Working Time: 8:30 am. to 5:30 pm, Lunch break: 12pm- 13pm

• 工作环境舒适温馨。
• 节日活动。
• 培训计划以提高专业和技术能力。
• 免费午餐和晚餐。(有私人厨师提供烹饪)
• 公司经常组织员工聚会活动。
• 多种饮料、咖啡、茶和零食。
• 有竞争力的薪资待遇。
• 工作时间:上午8:30至下午5:30,午餐休息时间:12点至13点。
• 定期的国外出差福利。

Cập nhật gần nhất lúc: 2024-04-18 02:30:15

Xem thêm
Người tìm việc lưu ý:
Bạn đang xem tin Frontend Developer (ReactJS, JavaScript, HTML5, CSS) - Mã tin đăng: 4297128. Mọi thông tin liên quan tới tin tuyển dụng này là do người đăng tin đăng tải và chịu trách nhiệm. Chúng tôi luôn cố gắng để có chất lượng thông tin tốt nhất, nhưng chúng tôi không đảm bảo và không chịu trách nhiệm về bất kỳ nội dung nào liên quan tới tin việc làm này. Nếu người tìm việc phát hiện có sai sót hay vấn đề gì xin hãy báo cáo cho chúng tôi

Quy mô: Cập nhật
Trụ sở: Cập nhật

Thông tin chung

Ngành nghề
IT phần mềm
Cấp bậc
Nhân Viên
Trình độ yêu cầu
Số lượng cần tuyển
Đang Cập Nhật
Hình thức làm việc
Giới tính
Hạn nộp hồ sơ
22/05/2024
Mẫu CV đẹp

Việc làm đề xuất liên quan

Việc làm đã xem gần đây